admin_savore/ máj 8, 2018/ Aktuality/ 0x komentár

Čičava // 8. máj 2018

Pápež František zvykne hovoriť: „Je mi milšia »otlčená« Cirkev, doráňaná a zašpinená tým, že vychádza do ulíc, než Cirkev chorá z uzavretia a pohodlnosti, z upätosti na vlastné istoty.“ Sme ochotní vidieť Rómov ako vnútornú misiu Cirkvi na Slovensku a vyjsť z vlastnej zóny komfortu do rómskych komunít, ktoré sú okolo nás?  K tomu chce podnecovať aj prvé tohtoročné vydanie Rómskej Samárie, občasníka o rómskej misii, ktoré prináša čitateľom správu o vzniku SAVORE – rómsko-slovenskej platformy angažovanosti v rómskych komunitách, ktorá začiatkom roka vznikla pod záštitou prešovského arcibiskupa Jána Babjaka a prešovského župana Milana Majerského. Ide o podpornú sieť pastoračných a sociálnych pracovníkov, učiteľov, lokálnych politikov, študentov a ďalších ľudí angažovaných v rómskych komunitách. Preto SAVORE je predovšetkým o spolupráci, tvrdí v rozhovore riaditeľ Gréckokatolíckej rómskej misie o. Martin Mekel, ktorý bol otcom vzniku tejto neformálnej platformy.

Myslíme si, že v rómskych komunitách sa deje aj mnoho pozitívnych vecí, a tak časopis prináša v rubrike „príklady dobrej praxe“ zaujímavý spôsob zaangažovania rómskych rodičov z vylúčených komunít pri výchove svojich detí. V článku Komunitná škôlka rómska aktivistka Jolana Nátherová rozpráva na príklade jednej banskobystrickej rómskej lokality, ako to podarilo realizovať ich občianskemu združeniu Nádej deťom.

Stačí, ak budú slovenskí učitelia učiť rómske deti? Stačí, ak na poriadok v rómskych komunitách budú dávať pozor slovenskí policajti? Stačí, ak Rómov budú súdiť slovenskí sudcovia? Stačí, ak Rómom budú slúžiť kňazi a rehoľníci z iných národov? Popravde nestačí! Preto témou tohto čísla sú rómske duchovné povolania  a to v zamyslení pod názvom Tu som Pane! Bičhav man! (Pošli mňa!) a v rozhovore s gréckokatolíckym bohoslovcom Petrom Ferencom, ktorý sa delí o tom, ako v sebe objavil povolanie ku kňazstvu a prečo chce ako Róm slúžiť medzi Rómami.

To sú len niektoré chuťovky z obsahu časopisu, ktorý okrem toho prináša správy z rómskych misijných polí, svedectvá, zaujímavý rozhovor s o. Štefanom Hrbčekom o jeho kňazskom pôsobení v obci Lomnička, pozvánku na tohtoročný FestRom ako aj upútavku na nové CD a klipy z Umeleckej dielne F6.

Príjemné čítanie.

Róbert Neupauer

Nechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*